Witia

od: “wit” (staropolski) - pan, władca; “weyd-” (protoindoeuropejski) - widzieć, wiedzieć.

Władczyni; ta, która widzi i wie.

 
witia.jpg

świat Witii

Śladami starych Bogów

Witia to władczyni Daboru, fikcyjnej krainy stworzonej na potrzeby powieści fantasy „Drzewo wspomnień”, pierwszego tomu serii Witia. Każda Witia pochodzi z rodu Drewian i ma dar tworzenia więzi z wszystkimi innymi kobietami z tego rodu, włączając w to nieżyjące przodkinie. Dzięki tej więzi Witia wie (ma dostęp do wiedzy całego rodu), widzi (ma dostęp do doświadczeń innych kobiet Drewian) i nigdy nie stoi sama (bo poprzez więź zawsze wspierają ją przodkinie).

“Witia” to również kreatywny projekt, mający na celu odkrywanie i propagowanie kultury Słowian. Chociaż Witia narodziła się na potrzeby powieści fantasy, w miarę upływu czasu koncepcja dziewczyny/kobiety odkrywającej świat z pomocą wiedzy i doświadczenia przodkiń przerosła karty książki i granice Daboru. Tak, jakby tworzenie historii inspirowanej kulturą Słowian obudziło nasze słowiańskie dusze i nakazało nam podążać śladami starych Bogów, aby odkryć nasze dziedzictwo i pokazać je światu.

Ale na początku był Dabor i Drzewo wspomnień…

 

“Drzewo wspomnień”

Pierwszy tom cyklu “Witia” opublikowany został w 2018 roku, nakładem wydawnictwa Genius Creations.

Opowieści starych Bogów

Opowieści starych Bogów to seria ilustrowanych historii, inspirowanych słowiańską tradycją i kulturą. Opowieści, publikowane regularnie od 2016 (na naszej stronie Facebookowej oraz na Tapastic), narodziły się z potrzeby zrozumienia kim byli nasi słowiańscy przodkowie, jak myśleli, co było dla nich ważne, czym kierowali się w tworzeniu kultury, posiadającej taką moc, że, pomimo prześladowań i nieustannych prób wykorzenienia/chrystianizacji, przetrwała ona przez tysiąclecia.

Należy zaznaczyć, że “Opowieści starych Bogów”, podobnie jak cały projekt “Witia” jest projektem kreatywnym a nie naukowym. O ile nasza wiedza na temat kultury i historii Słowian pochodzi ze źródeł naukowych, o tyle nasza interpretacja źródeł tradycji i wierzeń jest efektem pracy twórczej a nie badawczej.

 

Filmowe opowieści

Od września 2019 “Opowieści” powstają wyłącznie w formie krótkich filmów. Niektóre ilustrowane historie stworzone pomiędzy 2016 i 2019 również zostały “zekranizowane” (A niektóre niedługo będą). Wszystkie Witiowe filmiki dostępne są na naszym kanale YouTube.

 

filmowe opowieści

Szeptucha.jpg

Opowiadania ze świata Witii

Świat Witii i Daboru to nie tylko “Drzewo wspomnień” i kolejne tomy Witii, ale również opowiadania, mające na celu przybliżyć czytelnikowi wątki, których nie dało się zmieścić w powieści. Większość tych opowiadań pozostaje w szufladzie, ale dwa (“Dzieci wiatru” i “Korzenie”) wyrwały się z szuflady i poszybowały w świat!

Odkrywanie kultury Słowian nie jest łatwe. Źródła naukowe są skąpe a przekazy ustne skażone koncepcjami narzuconymi przez światopogląd judeo-chrześcijański, narzucony naszym przodkom przemocą ognia i miecza. Źródła pisane pochodzą od historyków lub podróżników patrzących na kulturę Słowian oczami widza a nie uczestnika i zwykle przez pryzmat obcej (rzymskiej, arabskiej, judeo-chrześcijańskiej) kultury. Okrycia archeologiczne wymagają interpretacji przez współczesnych badaczy, co w oczywisty sposób zaciera oryginalne znaczenie artefaktów.

Duża część projektu “Witia” jest próbą spojrzenia na zabytki kultury Słowian oczami poganina, z otwartym umysłem, i pełną szacunku ciekawością. Wsłuchując się w szepty naszych słowiańskich dusz, staramy się oddzielić interpretacje od faktów i odnaleźć w naszym dziedzictwie elementy stłumione przez stulecia chrystianizacji. O wynikach tych poszukiwań poczytać możecie na Witiowym blogu.