Słowiańska wiara – część 1 – odtwórstwo historyczne, czy religia?

Nie wiemy wiele o przedchrześcijańskich Słowianach, ale jedno wiemy o nich na pewno: byli to ludzie twardzi, wytrzymali, pragmatyczni i umiejący sobie radzić w życiu. Siła i upór naszych przodków pomogły im nie tylko żyć i prosperować w warunkach - dla nas, współcześnie żyjących – niemal niewyobrażalnych, ale również stworzyć kulturę, która, pomimo aktywnego wykorzeniania i szykan ze strony Chrześcijan, przetrwała stulecia w pamięci i sercach pokoleń.

Współcześnie kultura naszych przodków stopniowo odzyskuje należne jej znaczenie i popularność. Coraz więcej Słowian odnajduje swoje korzenie, zaczyna odkrywać pogańskie idee i odrzucać Judeo-chrześcijańskie dogmaty czy moralność. Ale w oczach wielu wiara naszych przodków wciąż zdaje się bliższa odtwórstwu historycznemu, niż realiom codzienności XXI wieku. Wciąż wielu czci starych Bogów powtarzając czynności, które wykonywali nasi przodkowie, bez dostrzegania znaczenia i celu tychże czynności. To trochę tak jak zakładanie białego fartucha, aby być lekarzem. Tak jak noszenie białego fartucha nie czyni lekarza, tak wrzucanie mięsa do świętego ognia nie czyni Rodzimowiercy.

Read More
Kłóćmy się!

“Słowianie są skorzy do zaczepki i gwałtowności i gdyby nie ich niezgoda wywołana mnogością rozwidleń ich gałęzi i podziałów na szczepy, żaden lud nie zdołałby im sprostać w sile.” Te słowa, zapisane ponad tysiąc lat temu przez Ibrahima ibn Jakuba, są jednym z najbardziej znanych i najczęściej cytowanych opisów słowiańskiej natury - opisem rzadko (o ile w ogóle) kwestionowanym.

Read More
Magda Lewandowska Comments
Rozważania o słowiańskiej duszy

Ostatnio na Facebooku śledziłam dyskusję o duszy w wierzeniach Słowian, że szczególnym zwróceniem uwagi na zagadnienia czasu jej formowania się. Jak to zwykle bywa z tego rodzaju dyskusjami w przeciągu kilku komentarzy temat zboczył na aborcję, ochronę życia poczętego i planowanie rodziny. Znów – jak to zwykle bywa – treść niektórych komentarzy sugerowała, że część dyskutantów bardziej lub mniej świadomie pozostaje pod wpływem idei judeochrześcijańskich. Dlatego też postanowiłam rozważyć zagadnienie duszy w wierzeniach Słowian i postarać się odplątać warstwy judeochrześcijańskiej indoktrynacji od prawdziwej słowiańskiej tradycji.

Read More
Magda LewandowskaComment
Po pierwsze – nie twórz wampirów

Wiele mówi się i pisze o tym, jak toksyczne jest współczesne społeczeństwo. Brak tolerancji, marginalizacja mniejszości, ignorowanie potrzeb zdrowia psychicznego, nadmierna presja, krytyka czy ośmieszanie w szkołach, miejscach pracy a nawet w przestrzeni publicznej (ulica, autobus, supermarket itp.). Tę toksyczność współczesnego społeczeństwa (nierzadko wrzucając do tego samego worka gry komputerowe i/lub co bardziej krwawe filmy akcji lub horrory) obwinia się o nasilanie agresywnych zachowań, zwiększenie przestępczości itd.

Read More
Po co Dziadom rytualne maski?

Nocny spacer po stokach Ślęży nie jest aktywnością, którą polecałabym ludziom słabego serca i/lub ducha. Wędrowanie leśnym szlakiem, w ciemności rozjaśnianej światłem niewielkiej latarki, słuchając własnego oddechu, skrzypienia drzew i wiatru, każdą komórką ciała odczuwając obecność duchów i dusz zamieszkujących tę świętą górę Celtów i Słowian, jest (moim zdaniem) doświadczeniem łączącym w sobie mrożący krew w żyłach horror i bieg na przełaj z przeszkodami, bez mapy, kondycji fizycznej i okularów korygujących astygmatyzm. Ale z drugiej strony lasy Ślęży w bezchmurną październikową noc są również obowiązkowym przystankiem dla poszukiwaczy słowiańskich korzeni i duchowości – dlatego też, pomimo braku mapy, kondycji fizycznej i okularów, podjęłam wyzwanie tego biegu na przełaj rodem z horroru. No i jeszcze po to, żebyś ty, drogi czytelniku, nie musiał.

Read More
Zagubieni przodkowie

Kult przodków był (i wciąż pozostaje) jednym z najważniejszych filarów kultury Słowian. Nasi przodkowie czcili swoich zmarłych między innymi poprzez organizowanie obrzędowych biesiad, w czasie których przywoływano zmarłych, karmiono ich, proszono o radę i błogosławieństwo. Początkowo w czasie tych biesiad pośrednikiem pomiędzy żywymi i zmarłymi był kapłan (żerca, wołchw), który, po chrystianizacji Słowian zastąpiony został przez dziada – wędrownego pieśniarza. Trudno powiedzieć, co było pierwsze - nazwa uroczystości (Dziady), czy też nazwa, pod którą znani byli wędrowni pieśniarze (dziady), jednak nie ulega wątpliwości, że i jedno i drugie odgrywało niezwykle ważną rolę w kulturze Słowian. Funkcja dziada-wędrownego pieśniarza była znana jeszcze w XIX wieku a Dziady-obyczaj zachowany został do dziś, po inkorporacji tej tradycji w Chrześcijański rok obrzędowy.

Read More
Magda LewandowskaComment
Los wyhaftowany na płótnie

Haftowany ręcznik niesie ze sobą wiele niejednoznacznych, symbolicznych skojarzeń. Od stuleci nieustannie towarzyszy życiu człowieka, od rana do wieczora, na co dzień i od święta, od momentu narodzin do śmierci. Niegdyś obecny w każdym domu, dziś z rzadka tylko widywany na ikonach w cerkwi lub w wiejskiej chacie we wschodniej Polsce. Czy patrząc na biały kawałek lnianego materiału wyhaftowany kolorowymi nićmi zdajemy sobie sprawę z tego, że obcujemy z przedmiotem magicznym, pełnym tajemnic i głębokich znaczeń?

Read More
Cudowny marketing, czyli słów kilka o pop-kulturze i chrystianizacji

Dlaczego kultura popularna jest taka popularna? Co sprawia, że proste, przewidywalne i często odtwórcze melodie, teksty, obrazy czy filmy zdobywają niewyobrażalną wręcz popularność, gromadzą rzesze fanów i zarabiają kupę pieniędzy? Powodów jest z pewnością wiele, ale główną przyczyną popularności pop-kultury jest właśnie jej... popularność - nie w znaczeniu "powszechny rozgłos i uznanie społeczne", ale w mniej powszechnym rozumieniu tego słowa: "przystępność, zrozumiałość, dostępność; prostota, bezproblemowość".

Read More